Pałac w Bukowcu

Pierwsze wzmianki, w dawnych dokumentach, do jakich można dziś dotrzeć, a posiadające informacje o Bukowcu, pochodzą z rok 1305. W 1379 roku, jako pana osiadłego w Bukowcu wymienia się Heincze von Zedlitz’a. Jego rodzina panowała następnie w Bukowcu aż do połowy XVI wieku. I właśnie wq drugiej połowie tegoż stulecia wybudowano tu renesansowy dwór, którego inicjator i fundator nie jest niestety dokładnie znany do dziś. W następnych dwóch stuleciach, posiadłość przechodziła w ręce kolejnych zamożnych arystokratów, by w 1744 roku doczekać się dużej rozbudowy i remontu. Po 1785 roku natomiast, ówczesni właściciele z rodziny von Redenów, przebudowują pałac w stylu klasycystycznym i tworzą wokół budowli, jeden z pierwszych parków krajobrazowych na tym terenie z kilkoma niezwykle malowniczymi stawami. Pałac otaczały również, zachowane do dziś zabudowania folwarczne, belweder przypominający grecką świątynię, Mauzoleum w neogotyckim stylu, Dom Ogrodnika, Wieża, Amfiteatr i wiele grot.

Panorama Pałacu w Bukowcu z lotu ptaka

Dziś, Pałac w Bukowcu za swoją siedzibę ma Związek Gmin Karkonoskich. Folwark i park dzierżawi natomiast od Agencji Nieruchomości Rolnych, Fundacja Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. W planach fundacji jest stworzenie na tym terenie nowoczesnego centrum edukacyjno-szkoleniowego.

Ten dwukondygnacyjny pałac, wzniesiony na planie czworoboku, zlokalizowany jest przy drodze z Bukowca do Krogulca. Budowlę pokrywa dach mansardowy. Wejście do pałacu od frontu zdobi portal dostępny po wysokich schodach. W środku, na parterze i pierwszym piętrze, po dziś dzień zachowały się sztukaterie.

Więcej o: Pałac w Bukowcu.